Wykonywanie masażu w ciąży, jest dosyć kontrowersyjną tematyką zarówno pośród masażystów, lekarzy, a także i samych ciężarnych kobiet. W społeczeństwie panuje przekonanie, iż ciąża stanowi przeciwwskazanie do wykonywania jakiekolwiek masażu. Nie jest to jednakże prawdą. Wyłącznie panie z zagrożoną ciążą, nie mogą skorzystać z dobrodziejstw masażu. Właściwie wybrany sposób masowania, nie będzie stanowił zagrożenia dla fizjologicznej ciąży. Jakie masaże w ciąży warto jest wykonywać? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Masaż prenatalny – dlaczego warto się na niego skusić?
Masaż prenatalny jest specjalnym rodzajem masażu, ukierunkowanym na łagodzenie dolegliwości związanych z ciążą. Musi być przeprowadzany przez osobę wykwalifikowaną w takim kierunku, wymaga przyjęcia właściwej pozycji przez ciężarną, zastosowania bezpiecznych kosmetyków, jak i bezpiecznej techniki. Dlatego, jeżeli jest się zainteresowaną taką formą relaksu, warto się upewnić, iż oddajemy się w ręce specjalisty w takiej dziedzinie, jak również skonsultować się z lekarzem, czy w naszym przypadku masaż będzie wskazany. Jakie zalety może mieć poddanie się takiemu masażowi?
- pomoc w zasypianiu i poprawa ogólnej jakości naszego snu,
- redukcja obrzęków,
- poprawa krążenia limfy i krwi,
- łagodzenie bólów głowy,
- redukcja napięcia nerwowego, stresu oraz symptomów ciążowej depresji.
Samodzielny masaż ud, piersi i brzucha w ciąży
Samodzielne wykonywanie masażu w ciąży, warto traktować w roli zabiegu pielęgnacyjnego. W domowym zaciszu można masować te miejsca, do których mamy dostęp – piersi, brzuch, uda, łydki oraz stopy. Tego typu masaże, są bardzo dobrym sposobem na to, żeby radzić sobie z rozstępami i opuchlizną po całym dniu.
W czasie ciąży w wyniku działania hormonów, dochodzi do osłabienia znajdujących się pod skórą włókien podporowych – elastyny i kolagenu. Masaże wykonywane raz czy też dwa razy dziennie w ciąży, wspomagają pobudzanie komórek do procesu regeneracji, co wpływa bezpośrednio na wzmocnienie owych włókien.
Masaż nóg i kręgosłupa – warto udać się do specjalisty
Jeżeli prowadzący naszą ciążę lekarz wyda zgodę, a my mamy na to ochotę, warto abyśmy od czasu do czasu chodziły podczas ciąży na masaż do kosmetycznego gabinetu. Klasyczne masaże, nie tylko bardzo dobrze relaksują, ale również przygotowują do porodu, zmniejszają też ciążowe dolegliwości.
Najlepiej będzie wybrać się na masaż do salonu, który jest wyspecjalizowany w zabiegach dla pań będących w ciąży, co daje nam gwarancję, iż przeprowadzi go fachowiec. Aby efekty były odczuwalne i widoczne, na masaż w ciąży należy udawać się regularnie. W czasie ciąży w gabinetach kosmetycznych, możemy się poddać wyłącznie klasycznemu masażowi. Odradza się masaże z zastosowaniem aparatów w ciąży, ponieważ dotyk głowicy nie jest na tyle dokładny, co ucisk dłoni. Nie jest także stosowany masaż shiatsu czy tajski, czyli techniki, które mają za zadanie pobudzać refleksoteryczne punkty na ciele, zaś wykonywanie refleksoterapii stóp jest jak najbardziej dozwolone.
Manualny drenaż limfatyczny
Pomaga w zmniejszeniu obrzęków nóg, powstałych w wyniku zwężania się naczyń, które mają za zadanie odprowadzać limfę z okolic miednicy, jak również zwiększenia się masy ciała i ograniczonej aktywności. Masaż narożnych okolic na opuchliznę (przede wszystkim łydek oraz stóp), potrafi wesprzeć proces przenikania tkankowego płynu do limfatycznych naczyń, co wspomaga zarówno zmniejszanie obrzęków, jak również może im zupełnie zapobiec przy regularnym zastosowaniu.
Masaż relaksacyjny
Potrafi przywrócić właściwe ciśnienie oraz krążenie krwi, pomaga w przypadku bezsenności, zmniejsza również dolegliwości mające związek ze stresem, takie jak chociażby nadpobudliwość, depresję, bóle pleców, głowy oraz szyi. Masaż odpręża, zmniejsza napięcie mięśniowe, znosi także psychiczne napięcie. Wykonywane przez masażystę ruchy, powinny być rytmiczne, łagodne, spokojne, dzięki temu mogą oddziaływać nie tylko na mięśnie, ale również i na psychikę. Jeżeli masaż jest właściwie wykonywany, mięśnie w całym ciele ulegają rozluźnieniu do tego stopnia, iż można zasnąć na leżance. Zabiegowi towarzyszyć może cichutka i spokojna muzyka, jak również pachnące olejki i kadzidełka. Warto, abyśmy wcześniej zapoznali się z oferowanymi zapachami, ponieważ część z nich może być dla nas drażniąca w czasie ciąży, co zniweczyłoby efekt relaksacyjny masażu.
Masaż rozluźniający
Warto się na niego wybrać, jeżeli naszym problemem są bóle stawów i kręgosłupa. W czasie zabiegu osoba masująca uciska wybrane punkty na ciele, dzięki czemu mięśnie mogą ulec rozluźnieniu. To przynosi zdecydowaną ulgę stawom i więzadłom, przyczyniając się do zmniejszenia dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa, szyi oraz barków. Na ogół przyszłe mamy, mogą dokonać wówczas wyboru pozycji, w której będzie im najwygodniej – mogą położyć się na jednym spośród boków albo pozostać w półsiedzącej pozycji, decyzja zawsze leży po stronie ciężarnych.