jakie mogą być masaże?

Usługa masażu może mieć cel leczniczy lub relaksacyjny. Polega na zastosowaniu różnego rodzaju zespołu ruchów, które mają na celu wywarcie ucisku na tkanki ciała. Masażysta wykonuje określone ruchy w wybranym przez siebie tempie i z regulowaną siłą. Każdy jego ruch biegnie zgodnie z linią mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych, prowadząc od ich obwodu w kierunku serca. 

Techniki masażu 

W nomenklaturze stosowanej w zabiegach masażu, wyróżnia się 8 technik, które w podanej poniżej kolejności powinny pojawić się podczas każdego zabiegu. Zachowanie takiej kolejności gwarantuje utrzymanie gradacji siły wkładanej w zabieg oraz zasady wymagającej przechodzenia od ruchów powierzchniowych na tkankach do technik działających na tkanki lokowane głębiej w strukturze ciała. 

Każdy zabieg masażu powinien składać się z następujących technik: 

  • głaskania
  • rozcierania
  • ugniatania
  • uciskania
  • oklepywania
  • wibracji
  • roztrząsania
  • wałkowania

Rodzaje masażu 

Trudno byłoby z całą pewnością podać liczbę rodzajów masażu, aktualnie stosowanych w różnych obszarach świata i kulturach. Do kultury europejskiej przeniknęło aktualnie ok. 40 rodzajów masażu. To liczba, która wskazuje jak bardzo w ostatnich latach rozwinęła się ta dziedzina i jak ogromny jest rynek jej odbiorców. Dla przeciętnego pacjenta ośrodków fizjoterapii i wellness najbardziej znanym jest masaż klasyczny. 

Jak wygląda masaż klasyczny? 

Masaż klasyczny może przybierać wiele różnych form w zależności od postawionego masażyście celu. Może mieć właściwości lecznicze, relaksacyjnie czy pobudzające. Jego nadrzędnym celem jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta. Stosuje się go w zapobieganiu i leczeniu wielu różnych chorób z obszaru ortopedii, neurologii, chorób internistycznych, pediatrii czy ginekologii. 

Dobrze przeprowadzony masaż całego ciała lub obejmujący tylko wskazane partie, niweluje miejscowy ból, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, zwiększa elastyczność oraz sprężystość mięśni i skóry, zmniejsza tkankę tłuszczową i przyspiesza przemianę materii organizmu, stymuluje przepływ krwi oraz limfy. 

W trakcie masażu ciało się odpręża i relaksuje. Relaksuje się również układ nerwowy, poprawia samopoczucie, zmniejsza się napięcie w kręgosłupie, plecach oraz karku. 

Czym różni się masaż tajski od klasycznego? 

Masaż tajski zdecydowanie różni się od klasycznego. Wykonuje się go na macie ułożonej na podłodze a masażysta nie stosuje olejków. Osoba masowana pozostaje w ubraniu, obszernym i niekrępującym ruchów. Masażysta stosuje szereg technik, przede wszystkim rytmiczny a zarazem powolny nacisk ciałem. ale też rozciąganie i bierną jogę. Podczas masażu masażysta uciska określone punkty ciała, zaczynając od stóp w kierunku głowy. Masaż tajski wykonuje się dłońmi, kciukami dłoni, nadgarstkami, przedramionami, łokciami, kolanami oraz stopami. Podczas zabiegu osoba masowana przyjmuje różne pozycje zaczerpnięte z jogi a masażysta kontynuuje zabieg. Masaż tajski może przyprawić trochę bólu, ale w efekcie rozluźnia mięśnie i zwiększa zakres ruchu całego ciała. 

Tego rodzaju masaż przywraca pełnię harmonii organizmu, odblokowuje przepływ energii, stymuluje krążenie krwi oraz limfy, wzmacnia system immunologiczny, rozluźnia mięśnie i zdecydowanie poprawia sprawność ruchową, jednocześnie wprowadzając cały organizm w głęboki relaks. 

Masaż sportowy nie tylko dla sportowców

Masaż sportowy, który stał się podstawowym elementem treningu każdego sportowca, doceniany jest również i zalecany sportowcom amatorom. Różni się od klasycznego przede wszystkim zasobem energii i siły, wkładanej w każdy zabieg, i przewagą technik rozcierania oraz ugniatania. 

Podstawowym celem masażu sportowego jest regeneracja mięśni, ale ma on też właściwości rozgrzewające, lecznicze, rozluźniające, poszerzające zakres ruchu, zwiększające wydolność mięśni, poprawiające kondycję organizmu. W zależności od krótkiego celu, masaż sportowy dzieli się na: kondycyjny, przedwysiłkowy, międzywysiłkowy, powysiłkowy, izometryczny. 

Relaksujący masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski pochodzi z Indii i opiera się staroindyjskiej nauce, jaką jest ajurweda. Masażysta podczas zabiegu używa olejów eterycznych, dobieranych odrębnie do każdego pacjenta. Najczęściej jest to olej sezamowy, bogaty w tłuszcze i mikroelementy. Olejek musi zostać podgrzany do temperatury ciała a podstawowe techniki stosowane podczas zabiegu to: klepanie, ugniatanie oraz uciskanie. Ten rodzaj masażu dzieli się na wiele różnych podrodzajów, w zależności od celu zabiegu. Masaż ajurwedyjski ma przede wszystkim na celu relaksację organizmu, ale wprowadza do niego mnóstwo energii, dotlenia i wzmacnia. 

Istnieje też szereg rodzajów masażu, które do zabiegu wykorzystują różnego rodzaju akcesoria. Mogą to być gorące kamienie, stemple, woda czy bańki. Czasem najważniejszym z nich są aromatyczne olejki, a innym razem czekolada. Masaż może obejmować całe ciało lub tylko jego poszczególne partie: twarz, stopy, kręgosłup czy kończyny. Masaż, bez względu na technikę i rodzaj, stał się ważnym składnikiem fizjoterapii, kosmetologii i technik relaksacyjnych. 

Nasze

salony

Zapraszamy Państwa do jednej z dziewięciu lokalizacji naszych balijskich SPA.

Tao Tao Spa