Masaże znane są ludziom od tysiącleci. Tak naprawdę trudno postawić wyraźną granicę i stwierdzić, że dana forma dotyku ciała jest masażem, a inna nim nie jest. Jednocześnie sama idea jest na tyle oczywista, że musiało dochodzić do równoległego rozwoju tej formy w różnych miejscach świata. Dodatkowo dochodziło do rozwoju różnorodnych technik, aby wykształtować to, co rzeczywiście sprawia przyjemność i relaksuje. Ponadto długa tradycja połączona z rozwojem doprowadziła do tego, że wiele masaży stało się ważną częścią kultury niektórych krajów. W ramach tego artykułu przyjrzymy się jednej z jego odmian. Będzie nim masaż ajurwedyjski, który pochodzi z Indii i jest kwintesencją terapii całego ciała. Od razu wyjaśnijmy, że masaż Abhyanga jest inną nazwą tej samej formy terapii. Na czym polegają te zabiegi? Jaka jest ich historia? Wreszcie, dlaczego powinniśmy zainteresować się tą formą relaksacji?
Masaż ajurwedyjski jako część kultury Indii
Historii tego rodzaju masażu można doszukiwać się w różnym czasie. Pamiętajmy, że wszystkie zabiegi ciągle ewoluują i zyskują nowe formy. Sama ajurweda jest tradycyjną indyjską medytacją i pochodzi aż z XII wieku p.n.e. Jest to bogata forma, w której łączą się elementy psychiczne, fizyczne i duchowe. Wszystko wywodzi się z filozofii hinduskiej. Ważnym elementem ajurwedy jest masaż Abhyanga, który często zresztą bywa z nią utożsamiany. Sam system pochodzi z 1979 roku i należy do najstarszych systemów leczniczych. Śmiało możemy stwierdzić, że jest to forma odprężenia dla całego ciała, która jednocześnie przyniesie korzyści dla naszego zdrowia.
Z jakiego powodu stosujemy terapię poprzez masaż ajurwedyjski?
Początek rozpoczyna się podobnie jak w przypadku innych masaży. Pamiętajmy jednak, że należy tę formę traktować jako terapię, a więc jest ona czymś znacznie większym. Po pierwsze jednym z głównych założeń jest zrelaksowanie osoby masowanej. Celem jest odstresowanie, które jest ważne niezależnie od okoliczności. Będzie jednak szczególnie polecane, jeśli prowadzimy życie o szybkim tempie i dużej ilości stresu. Po drugie masaż jest wartościowy dla osób, które mają problemy ze snem. Po trzecie warto go stosować w celu przyspieszenia przemiany materii. Wreszcie kolejny typowo terapeutyczny aspekt, czyli wzmacnianie odporności osoby, która zażywa masażu. Ostatecznie najważniejsze jest połączenie zadbania zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Całość prowadzi do wyciszenia, o które nieraz trudno w codziennym życiu. Ponadto zadbanie o pogodę ducha klienta, prowadzi do pośrednich efektów dla jego zdrowia.
Jak wykonywany jest masaż ajurwedyjski?
Przede wszystkim podczas tej formy masowane jest całe ciało. W czasie procesu kilka razy zostaniemy poproszeni o zmianę pozycji i czasem będziemy ułożeniu na plecach lub na brzuchu, a czasem również na boku. Ważną cechą całego ceremoniału jest dostosowywanie się do potrzeb klienta. Oznacza to, że po niedługim czasie sami będziemy podpowiadać, która z form najbardziej nas relaksuje. A jakie techniki są wykorzystywane przez masażystę? Przede wszystkim gładzenie, ocieranie, ściskanie, a także ostukiwanie. Sama forma jest znacznie mniej wymagająca dla klienta niż popularny masaż tajski. Najczęściej pierwszym etapem jest ajurwedyjski masaż głowy. To początek całej relaksacji. Następnie ważnym elementem ceremoniału staje się specjalny olejek. Dochodzi do masażu całego ciała, nie wyłączając stóp, ud czy łydek. Tak naprawdę wszystko odbywa się według ustalonego schematu, natomiast każdy z jego elementów lepiej jest doświadczyć niż tylko czytać jego opis. Podczas procesu będziemy mogli się odprężyć, podczas gdy masażysta zadba o nasz relaks i komfort. Wiele uwagi poświęca się plecom, nogom, brzuchowi czy rękom.
Masaż ajurwedyjski jako osadzona w otoczce kulturowej część ceremoniału
Masaż ajurwedyjski wywodzi się z Indii i dobrze oddaje hinduską filozofię. Stanowi on jej element i wyciąga z niego wiele cech, które okazują się skuteczne w kontekście naszego ciała. Jeszcze przed wykonaniem zabiegu tradycyjnie wyróżnia się jeden z trzech typów dosz, czyli rodzaju energii, która okazuje się najwłaściwsza dla danego człowieka. To później różnicuje niektóre element masażu. Wśród trzech typów wyróżnia się vata, pitta i kapha. Nie będziemy określać samego sposobu klasyfikacji. Efektem jest to, że dla vata dobiera się dużą ilość olejków migdałowych czy sezamowych. Pitta wyznacza nieco bardziej intensywny masaż. Dla kapha masaż będzie jeszcze mocniejszy, a również same olejki będą nieco inne. Pamiętajmy o tym osadzeniu kulturowym. Decydując się na tego rodzaju zabiegi, na pewien czas wpisujemy się w filozofię Hindusów. Powinniśmy wyciągnąć z niej jak najwięcej poprzez jak najskuteczniejszą immersję.
Podsumowanie, czyli czym jest masaż ajurwedyjski?
Przede wszystkim masaż ajurwedyjski jest relaksacyjną formą terapii. Wywodzi się on z Indii i tym samym stanowi element hinduskiej filozofii. Podczas masażu uwaga jest skupiona na prawie wszystkich elementach naszego ciała. Duża ilość energii masażysty skupiana jest na plecach, nogach, udach i rękach. Często cały proces rozpoczyna się od ajurwedyjskiego masażu głowy. Celów zastosować tej formy relaksami jest co najmniej kilka. Możemy wymienić choćby eliminację stresu (co pośrednio prowadzi do kolejnych korzyści), eliminowanie problemów ze snem czy poprawienie tkanki tłuszczowej. Całość jest na tyle przyjemna, że każdy powinien spróbować masażu ajurwedyjskiego przynajmniej raz w życiu. Zresztą będzie wtedy łatwo również o kolejny razy.